Електропостачання будинку

Електропостачання давно стало необхідним атрибутом будь-якого житла. Правильно організована електромережа дозволить здійснити раціональне та безпечне електропостачання житлових та допоміжних приміщень.

 

Електропостачання будинку


Введення електроенергії у будівлю

Основною точкою відліку індивідуальної проводки можна вважати вступний електрощиток з електролічильником та вступними автоматами. Крім цих обов'язкових компонентів можуть встановлюватися також апарати комутації та захисту.
Тип корпусу електрощита вибирається залежно від місця встановлення. У приватних домоволодіннях за сучасними вимогами енергопостачальних організацій здійснюється встановлення виносного щита, що підключається до стандартної мережі 220В або трифазної 0,4 кВ. Вступний щит з метою електробезпеки повинен мати антивандальне виконання та високий рівень захисту від атмосферних впливів. У багатоквартирних будинках він розміщується на сходовій клітці, тому вимоги до конструкції значно спрощені.
Асортименти електричних шаф і щитків Schneider Electric надає можливість вибору не тільки варіанту виконання в залежності від місця встановлення, але і робочого об'єму щитка, матеріалу, додаткових атрибутів. Всі щитки оснащені універсальними монтажними платами та рейками та повністю сумісні із захисним низьковольтним обладнанням «Шнайдерелектрик».

Розподільні щитки та захист мережі

Від вступного щита проводиться прокладання кабелів до споживачів. Проте й у разі можуть бути варіанти. Як правило, у приватних будинках встановлюється кілька розподільних щитків через велику протяжність кабельних ліній. При цьому перший рівень захисту може встановлюватися ще у вступному щиті. У наступних локальних щитках проводиться захист вже розподіленого навантаження різними лініями. Така схема часто реалізовується і в квартирах, щоб виключити встановлення захисних автоматів, ПЗВ та УЗДП у щитку на сходовій клітці.

Електропостачання будинку

 

Планування кабельних ліній та навантаження

Після того як був проведений монтаж зовнішнього електрощитка, починаємо прокладати кабель живлення або провід безпосередньо до внутрішнього електричного щита, який стане джерелом електропостачання вашого будинку. Відмінність приватних заміських будинків і типових квартир у багатоповерхівках лише в тому, що приватне житло може бути набагато більшим за площею і потребуватиме більш розгалуженої електромережі та більшої кількості розподільних коробок та рубильників.
Перед здійсненням кінцевої розведення доцільно скласти план розміщення споживачів електроенергії (точок освітлення, вимикачів та розеток, місць підключення кухонного та опалювального обладнання). Це згодом допоможе уникнути встановлення додаткових вимикачів та розеток після остаточного монтажу всіх споживчих груп електрики.
Споживчі групи можна поділити на силові (варильна поверхня, електродуховка, опалювальний котел, пральна машина), розеткові та освітлювальні. Окремою групою у приватному домоволодінні можуть стати господарські будівлі (гараж, паливний склад, сарай та ін.), для якого, можливо, потрібна кабельна мережа з великим перетином на випадок підключення обладнання.
Якщо в будинку передбачена лінія резервного живлення, вона також має бути підключена до основного щитка. За наявності додаткового джерела живлення (генератора) слід передбачити можливість встановлення перемикачів і, можливо, автоматизації включення генератора та відключення від загальної мережі у разі відключення мережного живлення.
Кожна група в залежності від її призначення підключається до розподільного щитка через низьковольтне захисне обладнання. І якщо для освітлювальної мережі, яка практично виключає контакт з людиною і не вимагає заземлення, достатньо автоматичного вимикача, то для силових ліній потрібно, як мінімум, ПЗВ, а краще УЗІП. Окремі транзитні пристрої захисного відключення варто встановити для електроприладів, що ведуть у ванну та кухню. Деякі господарі навіть монтують окремі міні-щитки для кожної з цих груп. Для цих цілей оптимальним вибором будуть щитки, які мають компактні розміри, стриманий дизайн та забезпечують ступінь пиловологозахисту класу IP65.
Сьогодні багатоповерховими можуть бути не лише будинки, а й квартири. Тому поверхові транзитні щитки актуальні в обох випадках. Зазвичай з метою приховати їх від очей використовують щитки, що вбудовуються, яких в асортименті інтернет-магазину shop220.com.ua також досить багато.

Варіанти прокладання кабелю

У більшості випадків кращим через естетичність і безпеку є прихований спосіб прокладання кабелів, однак у ряді приміщень цей варіант неможливий. Реалізація кабельних ліній може здійснюватися за кількома схемами:

  • штроблення монолітної стіни та закладки проводів прямо в стіну з виведенням у заздалегідь розміщені
  • розподільні та монтажні коробки;
  • укладання кабелів у порожнисті стіни за допомогою кабель-каналів та гофоротруб та виведення у спеціальні монтажні коробки для порожніх стін;
  • приховане проведення з використанням системи прокладання кабелю під підлогою;
  • зовнішня (зовнішня проводка) у настінних кабель-каналах та підключення розеток та вимикачів для зовнішньої проводки.

Вибір конкретного варіанту залежить від особистих уподобань власника та технічних можливостей приміщення. Крім того, якщо ви маєте намір використати інтелектуальну систему розумного будинку, необхідно подбати про прокладання кабелів інформаційної шини.

Комутація кабелів

Проводити цільну кабельну лінію до кожного споживача безглуздо, але й розміщувати незліченну кількість розподільчих коробок також нелогічно. Як правило, силові розеткові лінії для потужних споживачів йдуть безпосередньо від щитка із захисним обладнанням. У складних випадках та необхідності зрощування ліній слід використовувати клемники та крос-модулі з надійними гвинтовими з'єднаннями. У той же час для освітлювальної мережі, що не зазнає потужних навантажень, раціонально використовувати розподільні коробки, в яких комутуватимуться всі кабельні лінії, що йдуть від вимикачів до точок освітлення. Це, можливо, деякою мірою ускладнить монтаж, але заощадить значну частину фінансів за рахунок зменшення загальної довжини проводів.
Джерело: https://shop220.com.ua/categories/schneider-electric

Наверх